Dezynfekcja W Salonie Fryzjerskim | Krok Po Kroku

Dezynfekcja w salonie fryzjerskim jest bardzo ważnym codziennym obowiązkowym procesem, pozwalającym na zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa, a także utrzymanie salonu w jak najlepszym stanie.

Uwaga: jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo, ważne jest, aby sprawdzić i stosować się do przepisów krajowych. Niniejszy przewodnik może nie obejmować wszystkich obowiązujących przepisów, dlatego należy sprawdzić wymagania obowiązujące w danym regionie.

Czego Się Nauczysz

Omówimy kilka podstawowych zasad higieny w salonie fryzjerskim, proces tworzenia listy kontrolnej codziennego sprzątania salonu, a także udostępnimy Ci do pobrania przykładową listę kontrolną sprzątania salonu.

Przejdź do Sekcji, która Ci Się Podoba

 1. Jak Sprzątać Salon Fryzjerski?
 2. Produkty Czyszczące dla Salonów Fryzjerskich
 3. Lista Kontrolna Sprzątania Salonu dla Pracowników
 4. Lista Kontrolna Codziennego Sprzątania Salonu Fryzjerskiego
 5. Szablon Listy Kontrolnej Czyszczenia Salonu Fryzjerskiego
 6. Wnioski

Jak Sprzątać Salon Fryzjerski?

 

Jak należy sprzątać w salonie fryzjerskim? To zależy od samego miejsca i różnych obszarów, które trzeba utrzymać.

Możesz zacząć od podzielenia sprzątania w salonie na różne kategorie, w zależności od tego, czy ma to być część codziennej listy kontrolnej sprzątania salonu, pomiędzy klientami i usługami, czy też jest to część ogólnych obowiązków w salonie, które są wykonywane w razie potrzeby.

Niektóre rzeczy muszą być dezynfekowane lub czyszczone pomiędzy obsługą klientów, aby zachować bezpieczeństwo w salonie (każdy stylista powinien mieć listę kontrolną dotyczącą higieny w salonie fryzjerskim, która obejmuje te kwestie). Przykładem mogą być powierzchnie w salonie, takie jak wanny do kąpieli stóp, podłogi wokół stanowisk do stylizacji, krzesła w salonie, miski na szampon i zlewy.

Upewnij się, że dostępne są chusteczki higieniczne i odkażające do rąk, aby styliści i klienci mogli zdezynfekować ręce i wytrzeć powierzchnie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Inne zadania związane ze sprzątaniem, takie jak uzupełnianie zapasów w łazience, zamiatanie i mycie mopem podłóg w salonie fryzjerskim lub porządkowanie poczekalni i pranie brudnych ręczników, mogą być częścią ogólnej listy obowiązków w salonie fryzjerskim, z podziałem obowiązków między pracowników.

Potrzebny będzie harmonogram sprzątania i schemat obowiązków w salonie, który uwzględni cały salon, od poczekalni po systemy wentylacyjne.

Produkty Czyszczące dla Salonów Fryzjerskich

 

Przede wszystkim pamiętaj, że sprzątanie to nie to samo, co dezynfekcja. Zachowaj osobną listę kontrolną dla czyszczenia i dezynfekcji.

A więc, czego mogę użyć do dezynfekcji salonu? Na rynku jest wiele środków dezynfekujących, więc upewnij się, że produkty, których używasz do dezynfekcji często dotykanych powierzchni, takich jak klamki, szafki, blaty i krzesła spełniają kryteria EPA dotyczące bezpieczeństwa Covid-19.

Sprawdź przepisy swojego stanu dotyczące prania pościeli i czystych ręczników. Jeśli nie ma konkretnych wytycznych, można użyć standardowego detergentu. Wszystkie czyste przedmioty należy przechowywać w oddzielnych szafkach, aby zapobiec wzajemnemu zakażeniu.

Środek do czyszczenia podłóg zależy od rodzaju podłogi, jaką masz, więc sprawdź na etykiecie produktu, czy jest przeznaczony do drewna, linoleum lub płytek i czy nadaje się do codziennego użytku.

Zainwestuj w płyn do mycia szyb w oknach i lustrach, ponieważ mydło i brud pozostawiają smugi.

Na koniec, do czyszczenia narzędzi i grzebieni będziesz potrzebować środka odkażającego przeznaczonego do salonów fryzjerskich. Przydatne może być również posiadanie pod ręką numerów lokalnych firm sprzątających, na wypadek gdybyś musiał się z nimi skontaktować w celu przeprowadzenia gruntownego czyszczenia.

Skorzystaj z szablonu zaopatrzenia, aby sporządzić listę produktów, które musisz mieć w zapasie lub jeszcze lepiej, skorzystaj z oprogramowania dla salonów, aby śledzić i automatycznie zamawiać te materiały dla Ciebie.

Lista Kontrolna Sprzątania Salonu dla Pracowników

 

Każdy powinien być odpowiedzialny za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w salonie. Jeśli nie masz dedykowanego personelu sprzątającego, prawdopodobnie będziesz chciał stworzyć harmonogram sprzątania.

Zacznij od przydzielenia każdemu członkowi zespołu listy kontrolnej obowiązków związanych ze sprzątaniem salonu. Powinna ona być dostosowana do świadczonych przez nich usług i ich miejsca pracy. Lista kontrolna sprzątania w salonie fryzjerskim będzie inna niż lista kontrolna sprzątania w recepcji.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy członek zespołu powinien regularnie wycierać i dezynfekować wszelkie powierzchnie, których dotykają klienci i personel, czyścić i dezynfekować stanowiska pracy i narzędzia pomiędzy klientami (szczególnie ważne, jeśli masz do czynienia z młodszymi klientami i wszami głowowymi), zmieniać ręczniki i fartuchy, utrzymywać podłogi w czystości i dezynfekować narzędzia pomiędzy każdym klientem.

Należy również przestrzegać ogólnych zasad higieny (takich jak regularne mycie rąk wodą z mydłem) oraz wszelkich środków ostrożności związanych z Covid 19.

Na koniec dnia, personel będzie musiał wyczyścić podłogi i powierzchnie, umyć zlewy, wyprać ręczniki lub peleryny i uzupełnić zapasy łazienkowe, takie jak mydło, papier toaletowy i ręczniki papierowe.

Lista Kontrolna Codziennego Sprzątania Salonu Fryzjerskiego

 

Jednym z najprostszych sposobów na zorganizowanie sprzątania w salonie jest podzielenie obowiązków według pokoi lub przestrzeni, a następnie według kategorii (takich jak narzędzia, materiały i powierzchnie).

Oto podstawowy szablon harmonogramu sprzątania salonu, który pomoże Ci zacząć:

Przy stanowiskach pracy:

 • Zamiataj miejsce pracy po każdym kliencie
 • Odkażaj zlewy, blaty i krzesła po każdej obsłudze klienta
 • Dezynfekuj grzebienie i narzędzia po każdej usłudze

W głównym obszarze:

 • Sprzątanie wszystkich powierzchni podłogowych na koniec dnia (mop, zmiotka, odkurzacz)
 • Zdezynfekowanie gałek drzwi, recepcji itp.
 • Uzupełnić płyn dezynfekujący i wytrzeć powierzchnie kontaktowe w poczekalni.
 • Czyszczenie okien i odkurzanie powierzchni
 • Sprawdzanie wentylacji i czyszczenie w razie potrzeby

W łazience:

 • Uzupełnienie papieru toaletowego i artykułów łazienkowych
 • Gruntownie wyczyścić/ zdezynfekować łazienkę

Na zapleczu:

 • Umyć/zamiatać/odkurzyć podłogę
 • Wytrzeć lady i urządzenia w pokoju socjalnym
 • Uzupełnić zapasy i zinwentaryzować wszystkie produkty znajdujące się na zapleczu
 • Dezynfekcja/pranie pościeli, ręczników i peleryn

Szablon Listy Kontrolnej Czyszczenia Salonu Fryzjerskiego

 

Stworzyliśmy darmową listę kontrolną czyszczenia salonu fryzjerskiego, która pomoże Ci utrzymać salon w doskonałej kondycji i będzie bezpieczna dla Twoich pracowników i klientów.

Codzienne korzystanie z gotowej do druku listy kontrolnej pomoże Twojemu zespołowi śledzić, co i kiedy należy zrobić.

Wnioski

 

Jednym z najprostszych sposobów na utrzymanie czystości w salonie fryzjerskim (i jednocześnie na obniżenie kosztów salonu fryzjerskiego) jest przeszkolenie swojego zespołu, aby wykonywał zaplanowane czynności porządkowe w ciągu dnia.

Posiadanie łatwej do wykonania listy kontrolnej pomoże każdemu zachować porządek i odpowiedzialność za swoje miejsca pracy, a jednocześnie sprawi, że Twój salon fryzjerski będzie wyglądał świetnie.

Rating: 5 of 5 - 1 votes