Jak Szybko Zbudować Klientelę Salonu Fryzjerskiego

Nowi i doświadczeni właściciele salonów fryzjerskich zawsze szukają sposobów, aby zbudować klientelę salonu i rozwinąć swoją działalność. Omówimy kilka strategii, które pozwolą przyciągnąć więcej klientów i sprawią, że będą oni wracać jako lojalni klienci.

Czego się Dowiesz

W tym artykule omówimy sposoby budowania bazy klientów, sposoby optymalizacji strategii pozyskiwania klientów w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Przejdź do Działu, Który Ci się Podoba

  1. 15 Sposobów na Szybkie Zbudowanie Klienteli Salonu Fryzjerskiego
  2. Jak Długo Trzeba Budować Klientelę Salonu Kosmetycznego?
  3. Ilu Klientów Dziennie Mają Fryzjerzy?
  4. Wnioski

15 Sposobów na Szybkie Zbudowanie Klienteli Salonu Fryzjerskiego

 

Czy zastanawiasz się, jak zbudować bazę klientów od podstaw jako fryzjer, który dopiero zaczyna, lub jesteś doświadczonym właścicielem salonu, który chce rozszerzyć swoją działalność, ważne jest, aby zrozumieć swój rynek docelowy.

Stworzenie strategii marketingowej w celu przyciągnięcia klientów polega w równym stopniu na określeniu rynku docelowego, jak i na wprowadzeniu potencjalnych klientów do salonu podczas pierwszej wizyty. Ustalenie, kto jest idealnym klientem Twojego salonu zrobi różnicę.

Planowanie jest podstawą. Oto nasz pierwszy, najważniejszy sposób na szybkie zbudowanie klienteli.

1. Zdefiniuj Swoich Klientów Salonu Fryzjerskiego

Po co tracić czas i pieniądze na sprowadzenie nowego klienta, który prawdopodobnie nie wróci na następną wizytę? Skup się na potencjalnych klientach, którzy mogą stać się lojalnymi klientami. Zidentyfikuj swoją bazę klientów, ich grupę demograficzną, lokalizację i wszelkie specyficzne potrzeby, jakie mogą mieć.

Wtedy Twój salon może skupić się na zaspokojeniu tych potrzeb. Jeśli masz już istniejący barber shop, możesz rozważyć typy klientów, których już obsługujesz. Następnie możesz ich zachęcić do pomocy w rozpowszechnianiu informacji (więcej o poleconych później).

Jeśli otwierasz nowy salon fryzjerski lub gabinet kosmetyczny, przyjrzyj się branży w swojej okolicy w poszukiwaniu pomysłów - jeśli znajdujesz się w pobliżu miejsca, w którym jest dużo osób pracujących na zmiany, na przykład w szpitalu lub dużym biurze, możesz reklamować usługi salonu i godziny pracy, które przemawiają do tych klientów.

To prowadzi nas do naszego następnego pomysłu…

2. Znajdź Swoją Niszę

Co oferujesz, czego nie oferuje Twoja konkurencja?

Jeśli chcesz, aby przychodziło do Ciebie więcej klientów, rozważ możliwość zaoferowania im czegoś, czego nie mogą dostać gdzie indziej. Może masz stylistów, którzy są przeszkoleni do pracy z włosami kręconymi lub siwiejącymi, a może oferujesz usługi przyjazne dzieciom. Może to’jest tak proste, jak bycie jedynym miejscem w okolicy, które zawsze przyjmuje klientów.

Cokolwiek to jest, upewnij się, że rozpowszechniasz informacje i reklamujesz to. Jeśli nie jesteś pewien, co Cię wyróżnia, przeprowadź badania rynku i sprawdź, czy jest jakaś luka, którą możesz wypełnić.

3. Analizuj Wyniki Dotyczące Twojego Zakładu Fryzjerskiego

Przyjrzyj się liczbom i sprawdź, co najbardziej cieszy Twoich obecnych klientów. Być może masz już kilka popularnych zabiegów lub produktów, które możesz wykorzystać, aby przyspieszyć rozwój swojej firmy. Oprogramowanie dla salonów może pomóc w ustaleniu tych liczb.

Gdy już wiesz, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku, możesz stworzyć kampanie marketingowe w salonie fryzjerskim, aby rozpowszechnić tę informację. Możesz również zoptymalizować proces składania zamówień, aby uzyskać więcej najbardziej popularnych produktów.

4. Zapewnij Najlepszą Obsługę Klienta

Często zdarza się, że klienci, którzy mają dobre doświadczenia z salonem fryzjerskim, wracają do niego (i przyprowadzają swoich przyjaciół) z tego powodu. Jednym z najważniejszych sposobów budowania klienteli jest zapewnienie wyjątkowej obsługi we wspaniałym wnętrzu salonu.

Dbaj o czystość w salonie przez cały czas, upewnij się, że wnętrze wygląda świetnie i wyszkol swoich stylistów, aby traktowali każdego klienta tak, jakby był ceniony, wyjątkowy i mile widziany. Możesz to osiągnąć poprzez zapewnienie nowym klientom spersonalizowanych doświadczeń, takich jak bezpłatne konsultacje lub dodanie wartości do istniejących usług.

sposoby zbudowanie klienteli salonu
Sposoby zbudowanie klienteli salonu

5. Zadbaj o Świeżość Wnętrza

Nie musisz inwestować w całkowity remont, ale pomalowanie wnętrza salonu świeżą farbą i zmiana elementów wystroju ścian może sprawić ogromną różnicę każdemu klientowi.

Pierwszą rzeczą, jaką zauważą klienci (zanim jeszcze spotkają fryzjera) jest “wygląd” salonu. Chcesz mieć pewność, że prezentujesz się z jak najlepszej strony. Obejmuje to również regularne dogłębne czyszczenie elementów wyposażenia i podłóg.

6. Stwórz Stronę Internetową Salonu Fryzjerskiego

W dzisiejszych czasach cyfrowych, zwiększenie obecności Twojej firmy w Internecie jest niezbędne, jeśli chcesz, aby Twoje salony fryzjerskie wzrosła klientów. Jeśli nie masz jeszcze strony internetowej, możesz ją łatwo zbudować za pomocą kreatora stron internetowych, takiego jak Zolmi.

Zaistnienie w sieci ułatwi Ci dzielenie się nowościami z salonu, pokazywanie zdjęć z portfolio oraz sprawi, że Twoja firma będzie łatwiejsza do znalezienia w wyszukiwarce Google. Jeśli masz już stronę internetową, upewnij się, że jest ona połączona z Twoimi stronami w mediach społecznościowych i że masz wystarczająco dużo treści (zdjęcia, biografie stylistów), aby przyciągnąć nowych klientów.

7. Współpracuj z Lokalnymi Firmami

Współpraca z lokalnymi firmami to świetny sposób na zdobycie nowych klientów.

Niezależnie od tego, czy jest to siłownia, kawiarnia czy gabinet dentystyczny, możesz promować ich usługi, a oni mogą zrobić to samo dla Ciebie. Pomoże to wam rozwinąć silne więzi w społeczności i korzystać z wzajemnie dobrej reputacji.

8. Reklamuj się Lokalnie

Nie polegaj wyłącznie na swoich mediach społecznościowych lub stronie internetowej, aby zdobyć więcej klientów - sięgnij po reklamy sponsorowane w lokalnych gazetach lub radiu. Często nie są one tak drogie - mała reklama lokalna może zacząć się już od 100 zł.

Zależnie od lokalizacji salonu i jego klientów, możesz zdecydować się na regularne reklamy lub cotygodniowe/miesięczne na krótki okres czasu.

9. Uruchom Program Rekomendacji Klientów

Obecni klienci mogą być Twoim najlepszym źródłem informacji, jeśli chodzi o marketing w salonie kosmetycznym. Możesz zachęcić ich do przyprowadzenia przyjaciół, rodziny i współpracowników, tworząc program poleceń i nagradzając ich zniżkami lub dodatkowymi usługami.

Możesz również ułatwić lojalnym klientom polecanie Twojego salonu poprzez udostępnianie linków do mediów społecznościowych, takich jak strona salonu na Facebooku lub Instagramie, lub udostępniając formularz lub przycisk polecający.

10. Zachęcaj do Wystawiania Recenzji

Zachęć byłych klientów do wystawienia opinii o Twoim salonie, aby zachęcić ludzi do rezerwowania wizyt. W ten sposób możesz zwiększyć swoją widoczność na platformach takich jak Google My Business czy Yelp.

Zacznij od wysyłania wiadomości po umówionych wizytach, a następnie przejrzyj i upewnij się, że odpowiadasz na opinie. Jeśli ktoś otrzymał doskonałą obsługę, poproś go o wystawienie Ci recenzji.

11. Przyjmuj Klientów "Z Ulicy"

Jeśli w Twoim salonie są okresy wzmożonego ruchu, w których nie jest to możliwe, ustal zasady dotyczące dni/godzin, w których możesz przyjmować klientów bez rezerwacji.

Nowi klienci, którzy wpadają do salonu na strzyżenie i otrzymują świetną obsługę, prawdopodobnie to zapamiętają i staną się lojalnymi klientami. Traktuj ich dobrze i zapytaj, kiedy chcieliby umówić się na następną wizytę, zanim wyjdą.

12. Zawsze Staraj się Umówić Nowych Klientów na Następną Wizytę

Zanim chwycą za portfel, aby zapłacić, zapytaj ich o możliwość zarezerwowania następnej wizyty lub usługi. Możesz nawet zaoferować promocję, np. darmowe strzyżenie za kilka tygodni, jeśli dokonają rezerwacji.

Zachęcanie do drugiej wizyty ma kluczowe znaczenie - dzięki temu klient staje się stałym klientem i pomaga nawiązać relację. Pamiętaj, aby zapytać, czy możesz dodać klienta do listy mailingowej salonu i jego stron w mediach społecznościowych, aby ułatwić mu dalszą współpracę.

13. Organizuj Wydarzenia Okolicznościowe

To działa szczególnie dobrze, jeśli zastanawiasz się, jak zbudować klientelę w nowym mieście lub okolicy, ale nawet doświadczeni właściciele salonów mogą z tego skorzystać.

Możesz zorganizować wieczór dla VIP-ów i zaprosić każdego długoletniego klienta, prosząc go o potwierdzenie przybycia. Możesz też promować comiesięczne wydarzenia, podczas których będziesz promować nowe produkty, oferować dodatkowe usługi lub dzielić się poradami dotyczącymi pielęgnacji włosów. To zwiększy świadomość marki Twojego salonu’pamiętaj, aby udostępnić to również na swoich stronach w mediach społecznościowych i na stronie internetowej.

sposoby zbudowanie klienteli salonu
Sposoby zbudowanie klienteli salonu

14. Zainwestuj w Oprogramowanie dla Salonów

Oprogromowanie do zarządzania salonem fryzjerskim pozwoli Ci na optymalizację działań marketingowych. Dotarcie do klientów będzie łatwe dzięki automatycznym powiadomieniom i przypomnieniom o wizycie. Możesz również zaoferować łatwą rezerwację online, aby przyciągnąć nowych klientów, a także stworzyć stronę internetową salonu z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek w zaledwie dziesięć minut.

Wreszcie, możesz przejąć kontrolę nad opiniami o Twoim salonie, przeglądając je z wyprzedzeniem i odpowiadając na komentarze klientów w szybki i łatwy sposób.

15. Zadbaj o Widoczność Swojego Salonu Fryzjerskiego w Sieci

Przedstawiliśmy już znaczenie posiadania strony internetowej dla Twojego salonu, ale musisz włożyć wiele pracy w regularne aktualizowanie jej i swoich kont w mediach społecznościowych. Możesz wyznaczyć różnych członków zespołu do robienia zdjęć i publikowania wpisów co tydzień.

Stwórz listę mailingową i subskrypcyjną (oprogramowanie dla salonów może w tym pomóc) i regularnie wysyłaj aktualizacje - możesz nawet stworzyć newsletter dla swoich subskrybentów, zawierający zdjęcia, artykuły i nowości z branży kosmetycznej, którymi można się dzielić.

Możesz również publikować na swoich stronach na Facebooku i Instagramie informacje o specjalnych wydarzeniach i budować emocje związane z nadchodzącymi promocjami. Im więcej lajków i udostępnień, tym lepiej.

Jak Długo Trzeba Budować Klientelę Salonu Kosmetycznego?

 

Wiele osób zastanawia się, jak szybko zdobyć klientów salonu fryzjerskiego. Prawda jest taka, że zwykle zdobywanie klientów w nowych salonach może trwać do roku, a nawet dłużej, aby osiągnąć solidny zysk, ale ten czas można skrócić do sześciu miesięcy lub nawet mniej przy odpowiednim wysiłku i pracy marketingowej.

Jeżeli wykonasz swoją pracę domową i opracujesz plan, możesz szybko zdobyć więcej strojów (lub rozwinąć istniejący biznes).

Ilu Klientów Dziennie Mają Fryzjerzy?

 

Jeśli zaczynasz i zastanawiasz się, jak zbudować klientelę jako fryzjer lub właściciel nowego salonu, ważne jest, aby zrozumieć, że stylista może zobaczyć od pół tuzina do dwudziestu osób w ciągu jednego dnia, w zależności od wielu czynników, w tym lokalizacji, popytu, popularności i czasu trwania każdej usługi.

Jednym ze sposobów optymalizacji jest wykorzystanie oprogramowania salonu do tworzenia harmonogramu z jak najmniejszą liczbą niepotrzebnych przerw. Wtedy styliści mogą spotykać się z klientami, nie martwiąc się o przestoje związane z czasem obróbki lub przerwami między rezerwacjami.</p

Wnioski

 

Powiększanie liczby klientów Twojego salonu nie jest czymś, co możesz osiągnąć skupiając się tylko na jednym lub dwóch aspektach działalności - musisz wziąć pod uwagę cały obraz i skupić się na kilku różnych punktach kontaktu.

Aby zbudować klientelę salonu, musisz zrozumieć swoją bazę klientów, aktualne wyniki salonu i wyciągnąć wnioski z tych danych. Pamiętaj również o komunikacji z pracownikami - to oni są pierwszym punktem kontaktu z klientem i mogą dostarczyć cennych informacji zwrotnych.

Rating: 5 of 5 - 3 votes