Najlepsze Pomysły Na Oświetlenie Do Salonu Fryzjerskiego na 2023

Dobre rozwiązania i pomysły na oświetlenie do salonu fryzjerskiego są niezbędne kiedy planujesz otwarcie nowego salonu fryzjerskiego, lub po prostu odżwieżasz już istniejący zakład fryzjerski, powinny być przede wszystkim w Twojej głowie.

Czego się Dowiesz

W tym artykule poznamy różne rozwiązania i pomysły na oświetlenie do salonu fryzjerskiego, które można wykorzystać, a także pewne wymagania projektowe oraz dos i don'ts, o których właściciele salonów fryzjerskich powinni pamiętać.

Przejdź do Sekcji, Którą Lubisz

  1. Dlaczego Dobre Oświetlenie Salonu Fryzjerskiego Jest Bardzo Ważne?
  2. Rodzaje Oświetlenia w Salonie Fryzjerskim
  3. Jakie Oświetlenie do Salonu Fryzjerskiego - Wymagania
  4. Oświetlenie do Salonu Fryzjerskiego - Co i Jak
  5. Pomysły na Oświetlenie do Salonu Fryzjerskiego
  6. Conclusion

Dlaczego Dobre Oświetlenie Salonu Fryzjerskiego Jest Bardzo Ważne?

 

Znalezienie najlepszego oświetlenia dla stylistów w salonie fryzjerskim, aby łatwiej wykonywali swoją pracę, jednocześnie zapewniając światło, które będzie schlebiać klientom, gdy patrzą w lustro i tworząc przyjazne środowisko, które pasuje do wnętrza salonu fryzjerskiego i układu może być wyzwaniem, ale jest naprawdę niezbędne.

Z jednej strony, dobre oświetlenie zadaniowe jest krytyczne dla każdej firmy, aby zapobiec zmęczeniu oczu i pomóc pracownikom wykonać ich pracę. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy masz wielu stylistów pracujących przy cięciu, stylizacji i koloryzacji włosów swoich klientów.

Jednocześnie światło i cienie pomagają kształtować wystrój wnętrza każdej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy używasz naturalnego światła dziennego, jasnego oświetlenia górnego, czy ciepłego światła wysokiej jakości z wielu opraw, wszystko to będzie miało wpływ na to, jak każdy klient wygląda i czuje się podczas pobytu u Ciebie.

Tworzenie właściwej atmosfery jest istotną częścią projektowania oświetlenia salonu fryzjerskiego i może dodać wiele do Twojej firmy. Należy zdecydowanie rozważyć odpowiednie rozwiązania oświetleniowe przed otwarciem nowego salonu fryzjerskiego lub przebudową istniejącego.

Rodzaje Oświetlenia w Salonie Fryzjerskim

 

Różne rodzaje oświetlenia mogą służyć różne cele w przestrzeni salonu fryzjerskiego. Najlepszy projekt oświetlenia salonu fryzjerskiego weźmie pod uwagę te funkcje i zazwyczaj obejmuje różne oprawy, w zależności od celu każdego obszaru.

Należą do nich:

Ogólne Oświetlenie Górne

Zazwyczaj zawieszone lub zamontowane na suficie, te luminarze zapewniają światło otoczenia w salonie fryzjerskim. Ich główną funkcją jest dawanie wystarczającej ilości światła, aby ludzie mogli wygodnie poruszać się i dobrze widzieć siebie nawzajem.

W zależności od wystroju, możesz wybrać ciepłe lub chłodne oświetlenie pomieszczenia. Cieplejsze temperatury oświetlenia (poniżej 3000 Kelwinów) sprawią, że pokój będzie wydawał się przytulny, kojący lub zachęcający. Oświetlenie na chłodniejszym końcu spektrum spowoduje, że przestrzeń będzie wyglądać czysto i rześko.

Im wyższy CRI (wskaźnik oddawania barw), tym bardziej naturalne będą kolory we wnętrzu salonu fryzjerskiego. Większość żarówek LED produkuje wskaźnik oddawania barw na poziomie około 80 lub 90, co jest wierne temu, jak kolory pojawią się na zewnątrz w normalnym świetle dziennym.

Zastanów się, czy Twoje oświetlenie będzie komplementować karnację każdego z nas podczas wizyty, szczególnie w miejscach, gdzie klienci mogą patrzeć w pobliskie lustra. Chcesz umieścić swoją najlepszą "twarz" do przodu i sprawić, że każdy klient poczuje się wspaniale z ciepłym oświetleniem w pobliżu lustra.

Oświetlenie Zadaniowe

Różnej jakości światło jest niezbędne do wykonywania różnych zadań w różnych miejscach. Może to oznaczać posiadanie lampy stołowej w recepcji salonu fryzjerskiego lub lamp zamontowanych nad każdym fotelem do stylizacji i lustrem.

Oświetlenie zadaniowe jest bardzo wydajne i skupia się na konkretnej przestrzeni lub stanowisku pracy. Spróbuj użyć elastycznej oprawy LED do salonu fryzjerskiego lub lamp wiszących nad konkretnymi miejscami pracy, aby skoncentrować światło do zadań zorientowanych na szczegóły, takich jak stylizacja lub strzyżenie włosów.

Oświetlenie Dekoracyjne

Tutaj masz szansę wykazać się kreatywnością i wybrać oświetlenie, które przyciąga wzrok i uzupełnia wnętrze każdego pomieszczenia w Twoim salonie fryzjerskim.

Może to obejmować osobiste akcenty, takie jak lampy wiszące, mocowania ścienne, lampy zabytkowe lub nowoczesne elementy projektu, takie jak lustra, aby rozproszyć światło, a nawet kolorowe żarówki lub dwa. Wszystko zależy od tematu salonu fryzjerskiego i nastroju, który chcesz stworzyć.

Oświetlenie Akcentujące

Salony fryzjerskie używają tego oświetlenia, aby wnętrze wyglądało dynamicznie, podkreślając pewne cechy lub elementy wystroju i zapewniając wizualny kontrast, aby przyciągnąć uwagę klienta.

Przykładem skutecznego oświetlenia akcentującego (i dobrą strategią biznesową) jest zamontowanie sufitowych lub ściennych opraw oświetleniowych w pobliżu sekcji wystawowej salonu fryzjerskiego. To sprawi, że produkty będą się wyróżniać i sprawi, że każdy kolor będzie "pop", przyciągając wzrok klientów.

Dowiedz się więcej z naszego artykułu: "Pomysł na Salon Fryzjerski".

Jakie Oświetlenie do Salonu Fryzjerskiego - Wymagania

 

Każdy aspekt oświetlenia będzie miał wpływ na postrzeganie przestrzeni salonu fryzjerskiego przez klientów (czy postrzegają go jako zapraszający, nowoczesny, przytulny czy zbyt surowy), jak również na zdolność twojego zespołu do wykonywania swojej pracy.

Aby jak najlepiej wykorzystać oświetlenie do salonu fryzjerskiego, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Poziom iluminacji: Powinien wynosić 300lx dla ogólnego oświetlenia otoczenia i 500-700lx w obszarach roboczych.

  • Odwzorowanie kolorów: Przeciętna żarówka LED lub fluorescencyjna ma 80-90. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa tym lepiej, ponieważ komplementy ludzi karnacji i sprawia, że kolory pop. Do koloryzacji włosów bliżej 100 jest najlepszy, nie chcesz, aby twój klient wyjść na zewnątrz i zobaczyć zupełnie inny wynik niż w salonie fryzjerskim.

  • Temperatura koloru: Powinna mieścić się w przedziale 2700-4000K. Wyższe zakresy mogą być niebieskie i sprawiają, że twarz i cera wyglądają niezdrowo, a niższe będą zbyt ciepłe, jak niekończący się zachód słońca.

Oświetlenie do Salonu Fryzjerskiego - Co i Jak

 

Podczas rozważania rozwiązań projektowych oświetlenia, które działają najlepiej dla przestrzeni salonu fryzjerskiego i układu, nadal istnieją pewne wytyczne, które będziesz chciał przestrzegać.

Jakie Oświetlenie do Salonu Fryzjerskiego?

Pamiętaj, że każdy salon fryzjerski to miejsce pracy. Twój personel potrzebuje wystarczająco dużo światła, aby bezpiecznie i efektywnie wykonywać każde zadanie.

Upewnij się, że każda przestrzeń ma skuteczne oświetlenie, które zapobiegnie wypadkom lub zmęczeniu oczu. Zarówno świetlówki kompaktowe, jak i lampy halogenowe dobrze sprawdzają się w tym celu, choć żarówki LED są często najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem.

Korzystaj z energooszczędnych źródeł światła LED. Energooszczędne żarówki ledowe są lepsze dla środowiska, trwają dłużej niż tradycyjne żarówki i pozwolą Twojemu salonowi fryzjerskiemu zaoszczędzić sporo pieniędzy. Żywotność przeciętnej żarówki LED wynosi od 1,5 do 6 lat i mogą one wytwarzać pełne spektrum temperatur, w zależności od potrzeb.

Użyj różnego oświetlenia, aby podzielić salon fryzjerski na strefy. Oświetlenie to świetny sposób na podzielenie przestrzeni. Wraz z elementami wystroju, takimi jak siedzenia, różne rodzaje/kolory podłóg i rośliny używane do odgradzania obszarów, zróżnicowanie oświetlenia jest przydatne do podziału pomieszczenia.

Rodzaje oświetlenia w salonie fryzjerskim
Rodzaje Oświetlenia w Salonie Fryzjerskim

Jaka Barwa Światła do Salonu Fryzjerskiego?

Spróbuj zastosować ciepłe, przyjazne oświetlenie w recepcji i jaśniejsze, łatwiejsze do skupienia światła w obszarach zabiegowych.

Dopasuj temperaturę barwową do swojego projektu. Temperatura oświetlenia może uzupełniać lub kolidować z projektem salonu fryzjerskiego. Rodzaj żarówek, które wybierzesz jest tak samo ważny jak oprawy w projekcie oświetlenia.

Jeśli wystrój salonu fryzjerskiego preferuje przytulne odcienie ziemi, utrzymuj ciepłe oświetlenie. Podobnie, jeśli twój wystrój jest rześki, przewiewny i nowoczesny, możesz sprawić, że oświetlenie będzie chłodne i używać jasnych żarówek, aby dopasować to.

Zwróć uwagę na ekspozycje produktów detalicznych w swoim salonie fryzjerskim. Zacznij od dobrego oświetlenia w obszarze sprzedaży, takiego jak oświetlenie szynowe w salonie fryzjerskim, a następnie rozbudź je o oprawy wiszące lub oświetlenie ścienne, aby ekspozycje wyglądały jasno i zachęcająco.

Zapewnij kilka kontrastów - monotonne światło może być męczące. Kiedy szukasz pomysłów na oświetlenie do salonu fryzjerskiego, zaprojektuj swoją przestrzeń z myślą o różnorodności.

To prawda, że Twój zespół stylistów będzie potrzebował równomiernego światła do stylizacji włosów i zadań związanych ze strzyżeniem, ale nadal możesz stworzyć przyjazną przestrzeń salonu fryzjerskiego za pomocą różnych typów opraw, takich jak akcenty na ścianach lub oprawy umieszczone w celu zwrócenia uwagi na dzieła sztuki itp.

Spraw, aby Twoja recepcja była przyjazna i wyjątkowa, używając lamp lub wykorzystując naturalne światło dzienne z okien, ale utrzymuj wysoki poziom światła w obszarach roboczych i wokół ekspozycji detalicznych.

Przy wyborze i umieszczaniu świateł weź pod uwagę ich konserwację. Każdy rodzaj oprawy, który wybierzesz będzie wymagał czyszczenia i konserwacji, a to może być łatwiejsze z niektórymi niż z innymi.

Wymiana żarówek na oświetleniu sufitowym salonu fryzjerskiego i odkurzanie go regularnie zajmie więcej czasu w zależności od typu, który wybierzesz. Wpuszczane oprawy oświetleniowe salonu fryzjerskiego, na przykład, są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wyeliminowanie większości kurzu, ale może zająć więcej czasu, aby zmienić. Lampy i lampy wiszące są łatwe do zmiany, ale wymagają regularnego czyszczenia.

Lampy LED będą musiały być wymieniane rzadziej niż żarówki halogenowe, a wiele firm odchodzi od produkcji żarówek żarowych lub halogenowych na rzecz dłużej działających, energooszczędnych diod LED, co może utrudnić ich wymianę w przyszłości.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, inwestowanie w dobrej jakości żarówki i posiadanie gotowego planu konserwacji (i drabiny) pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu i stresu, podobnie jak w przypadku sprzętu do salonu fryzjerskiego.

Jakie Światło w Salonie Fryzjerskim Jest Niewskazane?

Nie przesadzaj. Salony fryzjerskie powinny mieć wystarczająco dużo światła, aby wydawać się zachęcające i pomóc personelowi do pracy, ale zbyt wiele ostrego światła będzie napędzać ludzi, i spowodować bóle głowy dla pracowników.

Nie pozwól na silne lub ciężkie cienie. Użyj więcej świateł pod wieloma kątami, aby wyeliminować cienie lub ciemne obszary.

Nie skąp na oddawaniu barw. Żarówki o silnym współczynniku oddawania barw CRI wytwarzają bardziej prawdziwe światło, które jest bliższe naturalnemu światłu dziennemu i sprawiają, że karnacja każdego człowieka wygląda lepiej. Pozwala to również klientom wybrać kolory włosów, które będą nadal świetnie wyglądać na zewnątrz w naturalnym oświetleniu.

Nie zapominaj o uwzględnieniu światła dziennego. Naturalne źródła światła, takie jak okna i świetliki, to wspaniały (i niedrogi) sposób na wyeliminowanie cieni i rozjaśnienie wnętrza. Możesz nawet umieścić strategicznie lustro, aby odbijało naturalne oświetlenie.

Jeśli jednak to zrobisz, pamiętaj, aby zainwestować w żaluzje lub sposób na zablokowanie słońca, gdy stanie się zbyt jasne, gorące lub niewygodne.

Nie umieszczaj silnych świateł nad powierzchniami do mycia. Styliści potrzebują dobrego oświetlenia do cięcia i nakładania koloru włosów, ale nie chcesz, aby Twoi klienci oślepli lub mieli je na twarzy, gdy patrzą w górę.

Pomysły na Oświetlenie do Salonu Fryzjerskiego

 

Oświetlenie Wbudowane W Lustra

Szczególnie wbudowane światła lustra. Są one świetne dla klientów, którzy chcą zrobić sobie selfie i utrzymać cienie z dala od twarzy, wygładzając ich cerę.

Listwy Oświetleniowe

Nie polegaj tylko na oświetleniu punktowym. Oświetlenie torowe to łatwy sposób na zmieszczenie całego oświetlenia na jednym elastycznym systemie i pozwala na szybką zmianę pozycji żarówki i poszczególnych opraw, co może się przydać, jeśli w ogóle zmienisz układ.

Zróżnicowane Oświetlenie

Ponieważ wiele nowoczesnych opraw może być przyciemnianych, a nawet zmieniać temperaturę barwową, można zróżnicować oświetlenie w całej strefie pracy i strefach klienta w salonie fryzjerskim. Możesz również zainstalować więcej lamp dla różnych scenariuszy - na przykład w godzinach szczytu, dla prywatnego klienta, na imprezę, itp.

Oddziel Oświetlenie Funkcjonalne i Dekoracyjne

Każdy rodzaj oświetlenia ma swój własny cel, a użycie różnych świateł dla tych dwóch funkcji da Ci większą swobodę wyboru dla każdego z nich. Zacznij od zrobienia schematu oświetlenia salonu fryzjerskiego, aby określić, gdzie trzeba zadanie i oświetlenie otoczenia, a następnie dodać elementy dekoracyjne po tym.

Wybierz Odpowiednie Oświetlenie dla Niskich Sufitów

Jasny sufit sprawi wrażenie wyższego, jeśli oprawy oświetleniowe nie będą wisiały w dół i przyciągały wzroku ludzi w ich kierunku.

Zastosuj Kreatywne Rozwiązania na Recepcji

Jest to idealny obszar, aby uzyskać kreatywność, trochę zabawy i przejść do tego efektu wow bez bałaganu w obszarze roboczym. Jako pierwszy punkt kontaktu z klientem, jest to miejsce, w którym można zrobić świetne wrażenie.

Ponadto, wyrafinowany żyrandol lub zabytkowa lampa będą po prostu czystsze w tym miejscu, z dala od produktów do koloryzacji włosów, kurzu i zanieczyszczeń.

Szukaj Kolekcji

Korzystanie z jednej linii lub stylu nowoczesnego oświetlenia salonu fryzjerskiego pomoże związać wszystko razem, nawet jeśli konkretne oprawy różnią się między sobą.

Wielu producentów oferuje całą swoją serię w jednym projekcie: lampy wiszące, ścienne i podłogowe. Taka ciągłość pozwoli zharmonizować różne obszary i utrzymać jeden temat w całym salonie fryzjerskim.

Dodatkowo, niektórzy dystrybutorzy prowadzą wyprzedaże lub rabaty na większe zamówienia, więc nie bój się rozejrzeć i skontaktować z nimi w tej sprawie.

Postaw na Kinkiety, Oświetlenie Punktowe

Mogą to być zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne światła nad głową, dzięki czemu są dobre dla otwartych sufitów lub dużych przestrzeni.

Podkreśl detal:

Posiadanie silnego oświetlenia akcentującego półki przyciągnie do nich klientów i sprawi, że produkty będą się wyróżniać. Utrzymanie wszystkiego w czystości i jasnym oświetleniu sprawi, że Twój magazyn detaliczny będzie wydawał się bardziej zachęcający.

Wnioski

 

Ludzie często pytają "jakie jest najlepsze oświetlenie dla salonu fryzjerskiego?". Chociaż zdecydowanie istnieją pewne wytyczne, które każdy salon fryzjerski powinien przestrzegać, wiele salonów fryzjerskich będzie miało swoje własne unikalne potrzeby oświetleniowe, w zależności od ich marki, stylu i układu.

Co działa dobrze dla dużego salonu fryzjerskiego z wysokimi sufitami i chłodnym, nowoczesnym wystrojem może nie być właściwe dla małego i przytulnego salonu fryzjerskiego z ciepłymi i naturalnymi akcentami, na przykład.

Podczas wyszukiwania pomysłów na oświetlenie do salonu fryzjerskiego, najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest projekt salonu fryzjerskiego - określenie, gdzie trzeba konkretnego oświetlenia, a następnie wybierając typ oprawy i barwę światła, która działa najlepiej z wystrojem.

Cytaty

Wpływ koloru ścian na postrzeganie salonów fryzjerskich
https://www.academia.edu/download/55137276.pdf

Oświetlenie wnętrz dla projektantów
https://books.google.com/books?hl=ru&lr=&id=ZlEqB

Świetlik do oświetlenia wnętrza
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/1467-8659.1330085

Rating: 5 of 5 - 1 votes